Katolik_ort
Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Pon 9:20, 30 Kwi 2007 Temat postu: Zmarł ks. abp prof. Kazimierz Majdański |
|
|
Żył 91 lat
ŻYCIORYS NAUKOWY
Ur. 1.03.1916 w Małgowie (woj. kaliskie).
Święcenia kapłańskie 29.07.1945, Paryż.
Konsekracja biskupia 24.03.1963, Włocławek.
Stopnie naukowe
1947 - licencjat (Uniwersytet we Fryburgu Szwajcarskim).
1949 - doktorat (Uniwersytet we Fryburgu Szwajcarskim).
1972 - stopień doktora habilitowanego (ATK, Warszawa).
1982 - stopień profesora nadzw.
Studia i działalność naukowo-duszpasterska
- Ks. abp prof. dr hab. Kazimierz Majdański w latach 1934-1939 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. 7.11.1939, jako alumn VI roku, został aresztowany przez Gestapo. Był więźniem obozów Sachsenhausen i Dachau; w Dachau poddany był zbrodniczym doświadczeniom pseudomedycznym.
- W latach 1946-1949 studiuje na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu we Fryburgu Szwajcarskim, uzyskując w 1947 licencjat, a w 1949 doktorat z teologii, na podstawie rozprawy doktorskiej z zakresu teologii moralnej Le rôle des biens extérieurs dans la vie morale - d'aprés St. Thomas d'Aquin. W czasie studiów nawiązuje kontakty z Instytutem Pastoralnym we Fryburgu, założonym w 1943 i prowadzonym przez prof. X. von Horsteina.
- W latach 1950-1967 jest wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, a w latach 1952-1957 jego wicerektorem.
- W latach 1949-1950 pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego "Ateneum Kapłańskiego", natomiast w latach 1956-1975 jest redaktorem naczelnym tego czasopisma.
- W 1956 organizuje duszpasterstwo służby zdrowia i kieruje nim, następnie współorganizuje Komisję Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rodzin i sieć poradnictwa rodzinnego. Przygotowuje program duszpasterski VII roku Wielkiej Nowenny pn. "Miłość i sprawiedliwość".
- W 1962 Papież Jan XXIII mianuje ks. K. Majdańskiego biskupem pomocniczym we Włocławku. Sakrę biskupią otrzymuje z rąk Prymasa Tysiąclecia 24.03.1963.
- Bierze czynny udział w pracach II i IV sesji Soboru Watykańskiego II (29.10.1965 w Auli Soborowej - przemówienie w imieniu Episkopatu Polski o potrzebie szacunku dla ludzkiego życia).
- Uczestniczy w sympozjach biskupów europejskich i licznych międzynarodowych sympozjach i kongresach. Od 1975 członek Watykańskiego Sekretariatu dla Niewierzących. Organizuje w Polsce Komisję Episkopatu ds. Dialogu z Niewierzącymi. Był przewodniczącym Komisji ds. Dialogu z Niewierzącymi, a także wiceprzewodniczącym Komisji "Iustitia et Pax" i wiceprzewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin.
- Jako były więzień obozów angażuje się w dawanie świadectwa o martyrologii duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej. Przewodniczy sekcji badań historycznych nad stratami Kościoła katolickiego w okresie II wojny światowej. W 1970 przedstawia papieżowi Pawłowi VI i Watykańskiemu Sekretariatowi Stanu memoriał na temat strat duchowieństwa polskiego w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. W 1975 składa w Monachium zeznania podczas procesu byłego lekarza hitlerowskiego, dr. H. Schütza, szefa stacji doświadczalnej w Dachau. Ogłosił pracę na temat historii obozów koncentracyjnych Będziecie moimi świadkami. Ksiażka ukazała się dotąd w 5 językach.
- W roku 1969 podejmuje pracę naukowo-dydaktyczną w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, prowadząc wykłady z zakresu teologii znaków czasu oraz teologii małżeństwa i rodziny. W 1972 Rada Wydziału Teologicznego ATK nadaje mu stopień doktora habilitowanego. Tematem wykładu habilitacyjnego był całokształt dorobku naukowo-dydaktycznego, a pracą syntetyzującą Piętnastolecie wznowionego "Ateneum Kapłańskiego". W 1972 otrzymuje stanowisko docenta, natomiast w 1982 tytuł profesora.
- Założył pionierską placówkę naukową w zakresie nauk o rodzinie: Instytut Studiów nad Rodziną ATK. Do opracowywania programu naukowo-badawczego dla studiów nad rodziną przystąpił w 1972, przy współudziale konsultantów i przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. 29.04.1975 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę na utworzenie nowej placówki. Początkowo nosiła nazwę Zakładu Teologii Praktycznej, w 1980 została przekształcona w Instytut Studiów nad Rodziną. Jako Założyciel Instytutu zabiegał o jego rozwój naukowy i szeroką współpracę z ośrodkami naukowymi krajowymi i zagranicznymi. Instytut został także wyposażony przez Założyciela w odpowiednie zaplecze lokalowe (w Łomiankach koło Warszawy) oraz w pomoce dydaktyczne, wśród nich - w bibliotekę specjalistyczną.
- W latach 1975-1993 ks. bp K. Majdański pełni funkcję dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną i przewodniczącego jego Rady Naukowej, kierując całością prac naukowo-dydaktycznych i naukowo-badawczych, prowadząc wykłady z zakresu teologii małżeństwa i rodziny oraz nauk o rodzinie, seminaria magisterskie i doktoranckie.
- W latach 1979-1992 ks. bp K. Majdański jest ordynariuszem diecezji szczecińsko-kamieńskiej (mianowany przez papieża Jana Pawła II 1.03.1979), odbudowując ją i rozszerzając jej ramy organizacyjne, tak że w roku 1992 mogła być podniesiona przez papieża Jana Pawła II do godności metropolii. W diecezjalnym programie duszpasterskim ks. biskupa centralne miejsce zajęła troska o rodzinę. Zabiega także o rozwój nauki na Pomorzu Zachodnim, utrzymując stałe kontakty z przedstawicielami świata nauki, podejmując starania o utworzenie Uniwersytetu Szczecińskiego, zakładając w Szczecinie Wyższe Seminarium Duchowne oraz filię Instytutu Studiów nad Rodziną.
- Powołany (1980) przez papieża Jana Pawła II na wiceprzewodniczącego i sekretarza Watykańskiego Komitetu ds. Rodziny, kieruje przygotowaniami Synodu Biskupów o Rodzinie (w przygotowaniach tych wspomagali go pracownicy Instytutu Studiów nad Rodziną). Zadania bezpośrednio związane z Synodem: czynny udział w obradach Rady Synodu, podejmującej dyskusję nad projektowanym Instrumentum laboris, przygotowanie udziału w Synodzie audytorów świeckich, przygotowanie Międzynarodowego Dnia Rodzin w Rzymie, przygotowanie Wystawy synodalnej; w czasie obrad Synodu - wygłoszenie dwóch relacji. Uczestniczy w utworzeniu nowego dykasterium watykańskiego: Papieskiej Rady ds. Rodziny. W latach 1981-1993 jest członkiem Prezydium tej Rady.
-W 1986 zakłada Instytut świecki życia konsekrowanego Świętej Rodziny, którego misją jest praca na rzecz odrodzenia współczesnej rodziny.
- 25.03.1992 Ojciec Święty Jan Paweł II podnosi ks. bpa K. Majdańskiego do godności arcybiskupiej.
Ważniejsze odznaczenia
1991 - najwyższe odznaczenie niemieckie przyznawane za granicą: Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą - za wkład w dzieło pojednania polsko-niemieckiego.
1992 - doktorat honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.
1994 - Nagroda im. W. Pietrzaka - nagroda naukowa przyznana za "wybitny wkład w rozwój teologii małżeństwa i rodziny ze szczególnym uwzględnieniem organizacji i prowadzenia Instytutu Naukowego Studiów nad Rodziną w Akademii Teologii Katolickiej".
1995 - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
1995 - Order "Polonia Mater nostra est".
1996 - medal za zasługi dla Uniwersytetu Szczecińskiego.
1996 - honorowe obywatelstwo miasta Szczecina.
Działalność naukowo-dydaktyczna i organizacja nauki
1) 1949-1967 - działalność naukowo-dydaktyczna w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku w zakresie teologii moralnej szczegółowej (aretologia i sakramentologia), ze stopniową specjalizacją w zakresie etyki życia rodzinnego, oraz - okresowo - wykłady z homiletyki.
2) Od 1969 - wykłady w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie z zakresu teologii "znaków czasu" oraz teologii małżeństwa i rodziny.
3) Organizacja Instytutu Studiów nad Rodziną ATK
a) W 1975 - zorganizowanie, powołanego do życia przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w dniu 29 kwietnia 1975, samodzielnego Zakładu Teologii Praktycznej, ukierunkowanego na wypracowanie naukowych podstaw dla duszpasterstwa rodzin. Zakład został 1 kwietnia 1980 przekształcony w Instytut Studiów nad Rodziną. Staraniem założyciela Instytut został wyposażony w odpowiednie zaplecze lokalowe, a także obszerną bibliotekę specjalistyczną.
1) Kierowanie całością prac naukowo-badawczych i dydaktycznych nowej placówki naukowej (1975-1993 - dyrektor, a do 1995 przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Studiów nad Rodziną).
2) Prowadzenie wykładów z zakresu teologii małżeństwa i rodziny oraz wprowadzenia do nauk o rodzinie.
3) Prowadzenie seminarium na temat interdyscyplinarności, seminarium doktoranckiego i magisterskiego.
4) Formacja duchowa studentów (spotkania ze studentami, konferencje, dni skupienia, obozy naukowo-wypoczynkowe).
5) Utworzenie punktu konsultacyjnego Instytutu Studiów nad Rodziną w Szczecinie.
6) Utworzenie Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, organizacja studiów filozoficzno-teologicznych.
7) Stałe kontakty z ośrodkami naukowymi krajowymi i zagranicznymi (m.in. Instytut Jana Pawła II KUL, Instytut Rodziny PAT w Krakowie, Instytut Jana Pawła II Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Lateraneńskim w Rzymie, Instytut Jana Pawła II w Waszyngtonie, Instytut Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Nawarry w Pampelonie i in.).
Działalność naukowo-wydawnicza
1) "Ateneum Kapłańskie" (1956-1975 redaktor naczelny)
-Organizacja od podstaw pracy wydawniczej czasopisma, wznowionego po kilkuletniej przerwie.
-Reorganizacja metod pracy wydawniczej według następujących założeń:
-Szerzenie kultury teologicznej i pogłębienie formacji teologicznej duchowieństwa polskiego wymagało jasno zarysowanego programu wydawniczego i właściwego doboru tematyki. Stąd planowany program zagadnień poruszanych na łamach czasopisma, opracowanie podstaw teologicznych dla podejmowanych w Polsce akcji duszpasterskich, systematyczne omawianie problematyki soborowej.
-Podejmowanie zagadnień teologicznych, możliwie wyczerpująco i całościowo, w monograficznych zeszytach czasopisma lub w zespołach zeszytów.
-Utrzymywanie kontaktów ze wszystkimi środowiskami teologicznymi w Polsce oraz stosowanie, przy opracowywaniu poszczególnych zagadnień, zasady konsultowania - indywidualnie lub grupowo - przez odpowiednich specjalistów.
-Realizacja wymienionych założeń oraz prace redakcyjne, z adiustacją rzeczową i językową, a nawet korektą, należała do obowiązków redaktora naczelnego.
-Rezultaty podjętej reorganizacji:
Znaczny wzrost nakładu "Ateneum" (ważne w świetle postawionego przed czasopismem zadania upowszechniania kultury teologicznej wśród duchowieństwa polskiego).
W omawianym okresie współpracowało z "Ateneum Kapłańskim" około 400 autorów, w tym kilkudziesięciu wybitnych teologów zagranicznych, jak np. G.H. Garrone, P. Veuillot, Fr. Marty, Ch. Journet, B. Häring, H. Caffarel, G. Thils, F. Lambruschini, R. Schutz, C. Vagaggini, J. Sauvage i inni.
Spośród opracowanych zagadnień przykładowo warto wymienić zeszyty poświęcane systematycznie tematyce soborowej, a zwłaszcza Konstytucji pastoralnej Gaudium et spes, i inne zeszyty np.: Religia a życie ludzkie, Służba niepodzielna, Problemy sztuki kościelnej, Życie rodzinne - cykl (Uświadomienie - problem teologiczny, Wychowanie do miłości, Przygotowanie do małżeństwa, Małżeństwo w rozwoju, Duszpasterstwo rodzin), Chrześcijanin w świecie współczesnym, Myśli o pracy, Współczesna problematyka teologiczno-biblijna, Teologia jest praktyczna, Problemy współczesnej teologii, Bł. Maksymilian Maria Kolbe, Mikołaj Kopernik, Sprawiedliwość w świecie, Alkoholizm.
Dzięki omawianiu na łamach "Ateneum Kapłańskiego" dokumentów soborowych powstał pierwszy, systematyczny, polski komentarz do Vaticanum II, liczący ponad 3 tysiące stron druku.
- Ukazała się bibliografia "Ateneum Kapłańskiego" polsko-francuska (Włocławek 1972), obejmująca okres 15 lat: od 1957 (wznowienie czasopisma) do 1971 (zakończenie omawiania dokumentów ostatniego Soboru).
2) Redagowanie publikacji zbiorowych Instytutu Studiów nad Rodziną, pozycji posympozjalnych, serii wydawniczych. Od początku do chwili obecnej - odpowiedzialność za działalność wydawniczą ISNaR.
Kierunki badań naukowych
1) Martyrologium duchowieństwa polskiego w okresie II wojny światowej - jako istotny wkład w trudne i doniosłe dzieje Narodu.
2) Studium teologiczne, dotyczące zwłaszcza myśli Soboru Watykańskiego II.
3) Tworzenie podstaw duszpasterstwa rodzin, w tym koordynacja prac dotyczących kanonicznego badania narzeczonych (1977-1979).
4) Opracowanie programu walki z alkoholizmem od strony działalności naukowo-wydawniczej.
5) Analiza stanu duszpasterstwa rodzin w poszczególnych krajach jako przygotowanie Synodu Biskupów 1980, poświęconego rodzinie (gromadzenie publikacji światowej na temat małżenstwa rodziny, sporządzenie ewidencji organizacji działających na rzecz rodziny, osobisty kontakt z przedstawicielami wielu z nich, koordynacja prac tych organizacji na rzecz Synodu, przygotowanie publikacji zawierającej teksty Ojca Świętego odnoszące się do małżeństwa i rodziny).
6) Synteza teologii małżeństwa i rodziny. Badania podjęte wobec braku całościowego ujęcia teologii w tym zakresie.
- systematyzacja głównych zagadnień, wchodzących w zakres teologii małżeństwa i rodziny - stworzenie całościującej syntezy (jako własną zasadę całościującą autor badań przyjął teologiczną kategorię powołania, którego główną treścią jest miłość małżeńska, z natury swej skierowana ku rodzicielstwu, a więc ku przekazywaniu życia ludzkiego, i wychowaniu).
- pogłębienie wypracowanych i znanych elementów teologii małżeństwa i rodziny (zwłaszcza "niezwykłej wartości sakralnej stanu małżeńskiego", (KDK 47), z całą problematyką rzeczywistości zbawczej i uświęcającej, otwierającej horyzonty dla teologii życia wewnętrznego małżonków; analiza społecznych wymiarów - w sensie przyrodzonym i nadprzyrodzonym - stanu małżeńskiego).
7) Analiza głównych elementów współczesnej problematyki małżeństwa i rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem interdyscyplinarności w tej dziedzinie:
opracowanie całościowego programu naukowo-badawczego dla studiów nad rodziną,
utworzenie Instytutu Studiów nad Rodziną (Instytut bez precedensu - w zakresie interdyscyplinarnej organizacji naukowej, w zakresie sprawdzonego rozwoju oraz w zakresie publikacji),
badania dotyczące wypracowania założeń dla systemu nauk o rodzinie jako samodzielnej dziedziny naukowej.
Budowanie współczesnego modelu duchowości (małżonków i rodziny, kapłanów i osób konsekrowanych), opartego na wzorze Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Studium teologiczno-pastoralne, a zarazem popularyzacja tego zagadnienia.
Organizacja i udział w sympozjach naukowych
1) Udział w Sympozjach Biskupów Europejskich: w lipcu 1969 w Chur (Szwajcaria) oraz w październiku 1975 w Rzymie.
2) Uczestnictwo w licznych międzynarodowych sympozjach i kongresach:27-29.09.1970 - Obrady FEPCA w St. Pölten nt. "Familie und Gesellschaft". Referat: Einige Bemerkungen über die Familienseelsorge in Polen.
26-29.10.1978 - Sympozjum pastoralne "Familie-Hoffnung für die Zukunft Europas". Europaischer-Familienkongress, Wien-Baden. Referat: Das Institut für Familienseelsorge in Warschau. Diskussionsbeitrage, Wien 1979, s. 145-149.
20.09.1980 - Międzynarodowe Sympozjum w Fatimie. Referat: Rodzina - źródłem powołań.
9.11.1980 - Sesja z okazji Synodu Biskupów Saint-Paul-Hors-les-Murs, Roma. Referat: Ce pélerinage constitue une merveilleuse continuation du Synode.
10.01.1981 - I Międzynarodowy Kongres Rodzin Afryki i Europy. Referat: Le don le plus precieux du mariage (KDK 50).
15.03.1981 - Roma. Referat: Giuseppe, Capo della Sacra Famiglia, modello e protettore della famiglie cristiane.
3.05.1981 - IV Corso Nazionale di Orientamento Sociale e Politico "La famiglia e la vita". Referat: "La Famiglia e la vita della Chiesa.
1983 - Międzynarodowe Sympozjum w Kevelar. Referat: Rodzina - szkołą czynnego współczucia.
16-17.03.1985 - Sympozjum w Lyonie nt. "La femme renouveau de la famille de la societé de l'Eglise". Referat: Les trois privileges, les trois tentations de femme eternelle.
18.07.1988 - Paray-le Monial. Referat: Communauté de Vie et d'Amour.
5-7.05.1989 - VI Colloque national de la Famille Chretienne, Metz. Referat: La civilisation de la vie.
5-7.10.1990 - Sympozjum w Rolduck nt. "Die Zukunft der Welt und der Kirche geht uber die Familie".
14-16.11.1991 - Sympozjum Pro-life w Rzymie. Referat: Reflexions sur les foundaments scientifiques de toute action pro life.
28-30.05.1992 - Światowy Kongres Pro-life w Bratysławie. Referat: Nauka w służbie życiu.
10-12.07.1992 - Kongres Rodzin w Schönstadt, udział z wielu wypowiedziami.
19-25.07.1992 - Venasque. Recontre spirituelle et theologique "Sainteté et nouvelle Evangelisation". Refarat: Vocation au mariage - vocation á la sainteté.
6.11.1994 - Montecatini. Krajowy Kongres Włoskich Obrońców Życia. Referat: La dimensione spirituale del servizio alla vita.
26.11.1994 -Turyn. Referat: Questione demografica tra la civiltŕ della vita e la civiltŕ della morte.
4-6.12.1994 - St. Augustin. Seminarium nt. "Zukunftsfragen im europäischen Dialog". Referat: Ethische Grundfragen und christlich-demokratische Identitäd.
4-5.03.1995 - Warszawa. Międzynarodowa Konferencja nt. "Społeczno-ekonomiczna rola rodziny" zorganizowana przez NSZZ Solidarność. Słowo wstępne.
5-7.10.1995 - II Światowe Spotkanie Instytutów Badań nad Małżeństwem i Rodziną oraz Instytutów Bioetyki w Rzymie. Referat.
23-25.11.1995 - X Międzynarodowa Konferencja zorganizowana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Rzymie pt. "Da Ippocrate al Buon Samaritano".
5-7.12.1997 - Sympozjum poświęcone 50-leciu procesu norymberskiego, Uniwersytet w Lecce (Włochy). Referat: Le sperimentazioni, una storia vissuta.
3) Organizacja kongresów i sympozjów lub współudział w ich organizacji; w większości także wygłoszenie referatu.
20-21.06.1978 - Ogólnopolskie sympozjum pastoralne "Antropologiczne kategorie trzeźwości" (Warszawa).
13.02.1982 - Sympozjum naukowe nt. Adhortacji apostolskiej Familiaris consortio (Warszawa).
29.04.1985 - Sympozjum z okazji 10-lecia ISNaR (Łomianki).
27-29.10.1988 - Sympozjum naukowe w XX rocznicę encykliki Humanae Vitae pt. "Dar ludzkiego życia" (24-27.09.1988 - Szczecin, 5-8.10.1988 - Lublin, 27-29.10.1988 - Warszawa).
28.04.1990 - Sympozjum z okazji 15-lecia ISNaR (Łomianki).
30.04-1.05.1990 - Sympozjum Europejskie nt. "Przyszłość Europy idzie przez rodzinę - odrodzenie rodziny dokonuje się przez Świętą Rodzinę" (Łomianki).
13.11.1990 - Seminarium dla dziennikarzy" (Łomianki).
3.12.1990 - Sympozjum nt. "Cywilizacja życia" (Łomianki).
3.04.1991 - Spotkanie z Parlamentarzystami RP nt. Karty Praw Rodziny (Łomianki).
14.04.1994 - XVIII Międzynarodowy Kongres Rodziny w Warszawie.
28-29.05.1994 - Sympozjum nt. Listu do Rodzin Ojca Świętego Jana Pawła II (Warszawa).
29.04-1.05.1995 - Sympozjum naukowe z okazji 20-lecia Instytutu Studiów nad Rodziną "Pontyfikat Jana Pawła II w służbie rodziny" (Łomianki).
18-19.05.1996 - Sympozjum naukowe "Płciowość w wychowaniu integralnym", poświęcone dokumentowi Papieskiej Rady Rodziny Ludzka płciowość: prawda i znaczenie (Warszawa).
22-24.11.1996 - Międzynarodowy Kongres nt. "Evangelium vitae - encyklika ocalenia współczesnej rodziny i świata" (Warszawa).
4) Liczne referaty z zakresu problematyki teologiczno-małżeńskiej na kursach duszpasterskich, z okazji dni skupienia duszpasterzy, rekolekcjonistów i misjonarzy, na konferencjach dla księży i osób świeckich, organizowanych w różnych ośrodkach krajowych.
Post został pochwalony 0 razy
|
|